گروه مشاوره مدیریت بانیک

تحقیقات بازار و بینش مشتری

تحقيقات بازار و بينش مشتري دو ابزار براي رشد سريع تر كسب و كار شما

اگر هدف محصول يا خدمات ما رفع نياز مخاطب باشد، تحقيقات بازار و بينش مشتري (Customer Insight) هر دو عنصري كارآمد و بسيار كمك كننده در جهت رشد سريع تر كسب و كار و نزديك شدن محصول و خدمات شما به سمت هدف مي باشد.
در ابتدا در جهت درک بهتر این دو عنصر به چیستی هر یک می پردازیم.

تحقیقات بازار چیست و چه کمکی به کسب و کارها می کند؟

تحقیقات بازار به صورت کلی به معنای جمع آوری اطلاعات جهت درک بهتر رفتارمخاطبان و مشتریان است. تحقیقات بازار به صورت حضوری و میدانی یا آنلاین قابل انجام است. در تمام مسیر تحقیقات بازار مشکلات فروش، آنالیز رقبا، کشف فرصت های مناسب برای تبلیغات و فروش و … بررسی می شوند و گزارش های به دست آمده در اختیار تیم های مربوطه قرار مي گيرند که استفاده بهینه از این اطلاعات منجر به افزایش کیفیت محصول، خدمات و فروش می شود.

بینش مشتری چیست و چه تاثیری بر فروش دارد؟

بینش مشتری از مجموعه اقداماتی به دست می آید که در نهایت بسیار به افزایش کیفیت خدمات و محصول کمک میکند. این اقدامات شامل بررسی های آنلاین، مصاحبه با مشتریان، نظرسنجی و استفاده از تیم متخصص برای آنالیز مشتریان در هنگام خرید است. در خیلی از موارد بینش مشتری به صورت پیشنهاد یا توصیه توسط مشتریان یا مخاطبان ارائه می شود.

تفاوت بینش مشتری و تحقیقات بازار چیست؟

تفاوت بینش مشتری و تحقیقات بازار در نوع اطلاعات جمع آوری شده می باشد. تحقیقات بازار اطلاعاتی دقیق و مشاهده شده در راستای شناخت و بهبود مارکت و رفتار مشتریان ارائه می دهد ولی اطلاعات جمع آوری شده در بینش مشتری علاوه بر موارد قبلی شامل تحلیل های تیم متخصص و توصیه های مشتریان و مخاطبان نیز می باشد.

به صورت کلی می توان گفت بینش مشتری تکمیل کننده تحقیقات بازار بوده و در راستای بهبود کیفیت در ارائه خدمات و محصولات بسیار حائز اهمیت است. از دیگر دلایلی که این دو مورد تکمیل کننده یک دیگر هستند رابطه علت و معلولی بین تحقیقات بازار و بینش مشتری است، به این صورت که تحقیقات بازار عنوان کننده اتفاق بوده و بینش مشتری علت رخ دادن اتفاق را شرح می دهد.

مزایای استفاده از تحقیقات بازار چیست؟

تحقیقات بازار منجر به شناخت دقیق و قابل بررسی نیازهای بازار، اندازه بازار یا سهم کسب و کار از بازار و آنالیز رقبا می شود. رعایت تمام موارد ذکر شده در تحقیقات بازار مزایایی همچون کاهش میزان ریسک، کاهش هزینه تمام شده و افزایش درآمد را در پی دارد. در هنگام شروع یک کسب و کار یا معرفی یک محصول یا خدمات، تحقیقات بازار به خوبی کمک میکند تا درصد موفقیت پروژه پیش بینی شود و احتمال ضرر و زیان را تا مقدار قابل توجهی کاهش می دهد.

مزایای استفاده از بینش مشتری چیست؟

بینش مشتری نوعی بهینه سازی است و به شناخت بیشتر جامعه هدف کمک می کند. به وسیله بینش مشتری، می توانید نقشه سفر مشتریان خود را ترسیم کنید و موارد و مشکلات آن را شناسایی کنید، همچنین بینش مشتری به شما کمک می کند تا مارکتینگ پلن اختصاصی خود را بر أساس رفتار مخاطبان خود بنویسید و پیاده سازی کنید کهاین مسئله در رسیدن به تارگت های فروشتان بسیار تاثیر گذار است.

نتیجه گیری

تحقیقات بازار و بینش مشتری هردو مهم وعامل موفقیت کسب و کارها هستند و استفاده آنها در کنار هم و بهره گیری از اطلاعات جمع آوری شده به صورت هدفمند می تواند میزان فروش خدمات یا محصولات شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و شمارا به تارگت های تعیین شده نزديك نماید.

سرویس پکیج‌های گروه مشاور مدیریت بانیک در حوزه تحقیقات بازار و بینش مشتری:

Scroll to Top
اسکرول به بالا